Irsko: Tam, kde ovce dávají dobrou noc
Chcete-li zažít Irsko v jeho nejčistší podstatě - vidět kamenné zídky, zelené louky plné oveček, koní, poníků, oslů a krav v kontrastu s bílými plážemi, které omývá Atlantický oceán, vyražte na západ Irska, na poloostrov Connemara.
Krajinu západního Irska utváří vysoké a strmé útesy, které jen výjimečně přerušují písečné pláže. Oblast Connemara, největší a nejvýznačnější irsky mluvící region, leží v hrabství Galway s jediným stejnojmenným velkým městem oblasti.
Galway, irsky Gailimh, česky "kamenitý", je významným kulturním centrem. Zástupy návštěvníků přitahuje celá řada akcí. V únoru míří do města milovníci jazzu na každoroční mezinárodní Jazz Festival. V létě ožívá město mohutným kulturním festivalem Galway Arts Festival. Příznivci literatury sem mohou zavítat na mezinárodní literární setkání Cúirt, konané každý rok v dubnu.
Pokud budete k Atlantiku vyrážet z Dublinu autobusem, vyplatí se koupit si zpáteční jízdenku, která stojí 18 euro. Jinak vás cesta vyjde o 8 euro dráž. Přibližně tříhodinovou cestu do Galway lze příjemně vyplnit pozorováním pastvin, vesnic a městeček s názvy, jako je Maynooth, Athlone nebo Ballinasloe.
Výhled vám rozhodně nepřekazí žádné kopce ani lesy. Zdejší rovinatá krajina naopak bývá upravována na rozsáhlá golfová hřiště.
Z Galway, kde se obvykle přesedá na další spoje, vede jedna hlavní, přesto velmi úzká silnice. Protíná celou oblast Connemara a zavede vás do nitra téměř neobydleného Irska. Drsná krajina plná kopců, jezer a rašelinišť pokračuje až k k oceánu.
Ještě než smočíte nohy v neklidných vodách Atlantiku, zastavte se v pobřežním Clifdenu.
Pobřeží Atlantického oceánu
Název městečka Clifden (irsky An Clochán) vychází z označení "beehive cell", tedy zvláštních cel, ve kterých bydleli mniši. Příbytky měly tvar včelího úlu.
Clifden je relativně mladé městečko. Založeno bylo v roce 1812. S ubytováním zde není problém, snadno si vyberete z dostatečného množství hostelů, hotelů a B & B (Bed & Breakfast - obdoba privátů či penzionů, kde je v ceně ubytování a snídaně). S rezervací vám mohou pomoci v místním turistickém centru, budete za ni však muset zaplatit.
Clifden je výchozím bodem pro výlety do Národního parku Connemara, pohoří Twelve Bens nebo rašelinišť Roundstone Bog.
Deset kilometrů jižně od města leží přímořské letovisko Ballyconneely s pozoruhodnou pláží Coral Strand Beach. Pokud máte romantickou duši a rádi sbíráte mušle nejrůznějších tvarů, navíc za všudypřítomného šumění větru, pak je pro vás tato pláž tím pravým výletem.
Podobně jako v jiných místech Evropy neexistuje v Irsku propracovaný systém turistických značek a stezek. Nemáte-li auto, bývá problematické dostat se na všechna vytipovaná místa. Pěšky se dá jít většinou pouze po silnici. Můžete však využít lokální autobusovou dopravu, která však není nejlevnější. Zbývá ještě jedna možnost - vypůjčit si kolo.
Když Irsko, tak Guinness
Značenou cestu si můžete užít na turistickém okruhu Sky Road, který vás navíc zavede na místo s nejlepším výhledem na oceán a vrcholky Connemary. Trasu vám zpestří divoké fuchsie a hortenzie.
Kromě ovcí a oslů, kteří podle slov starousedlíka lidem slouží spíše jako domácí mazlíčci, se na zelených loukách pasou podsadití connemarští poníci. "Connemara pony" je údajně kříženec poníka a arabského koně, který se zachránil ze ztroskotaných španělských lodí při obléhání ostrova na konci 16. století.
Tato silná, odolná a nenáročná zvířata se živí často řasami z mořského pobřeží. Nejen proto se chov mimo oblast nedoporučuje. Poníci navíc ztrácejí již po dvou generacích své mimořádné vlastnosti. V Connemaře si můžete poníka vypůjčit na projížďku.
Clifdenem vedou dvě hlavní ulice, doslova nacpané irskými hospůdkami. Tyto "puby" nabízejí pintu (přibližně náš půllitr) světově známého piva Guinness za 3,50 euro nebo o něco dražší (přibližně 4 eura) zato velmi zajímavý alkoholický jablečný mošt - "cider".
V hospodě můžete navíc dýchat i čerstvý vzduch, protože v Irsku jako v jedné z mála zemí Evropské unie platí zákaz kouření v restauracích a hospodách.
Národní park Connemara
Hledáte-li více informací pro turisty, vydejte se do městečka Letterfrack. Pozor ale, centrum je otevřeno pouze od března do října a slouží jako vstupní brána do parku. Po zaplacení vstupného (necelá 3 eura) se zde můžete projít po kratších upravených turistických stezkách v blízkosti hory Diamond Hill a vychutnat si nádherný výhled na oceán a na majestátní pohoří Twelve Bens.
Národní park Connemara je jedním z posledních v Evropě, který vás uchvátí svou divokou přírodou hned na první pohled. Rozlehlé pláně žijí svým životem nerušeny lidským obydlím, divoké řeky obeplouvají hluboké lesy, pohoří střídají tiché písečné pláže. Jediné, co zde nenajdete, je stálé a teplé počasí.
http://admin.aktualne.centrum.cz/cestovani/svet/reportaze/clanek.phtml?id=247404